kejow kejow
54
BLOG

Wystawa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w parku koło mojego domu

kejow kejow Kultura Obserwuj notkę 6
Monika Sosnowska "Krata" 2009, fot./photo Bartosz Stawiarski
 

Monika Sosnowska: Artystka pracuje z przestrzenią i architekturą, tworzy instalacje architektoniczno-malarskie. Urodzona 7 maja 1972 roku w Rykach, mieszka na Targówku. W latach 1992-93 studiowała w Schola Posnaniensis (Prywatna Akademia Sztuki), w latach 1993-98 na Wydziale Malarstwa poznańskiej ASP oraz w latach 1999-2000 w Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie (studia podyplomowe).

W 2003 roku została uhonorowana w Bazylei (Szwajcaria) prestiżową nagrodą Baloise Art Prize, w tym samym roku otrzymała Paszport Polityki w dziedzinie plastyki. Jako pierwsza polska artystka sztuk plastycznych miała wystawę w nowojorskim Museum of Modern Art i w muzeum Schaulager w Bazylei, jej projekt rzeźby parkowej został w 2008 roku zrealizowany w parku Primrose Hill w Londynie. W 2007 roku reprezentowała Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji.

Rirkrit Tiravanija "Untitled (Tilted teahouse with coffeemachine)", 2005, fot./photo Bartosz Stawiarski

Rirkrit Tiravanija: Urodzony w 1962 roku tajski artysta Rirkrit Tiravanija należy do tych twórców, którzy unikają produkowania – ich zdaniem – niepotrzebnych wytworów materialnych, których współczesne społeczeństwa i tak mają zbyt wiele. Dlatego działania Tiravaniji skupiają się na kreowaniu sytuacji, współdziałaniu z grupą, tworzeniu okazji do przełamywania barier społecznych, nawiązywania kontaktów, zbliżania się do siebie.

W ten sposób Tiravanija skupia uwagę odbiorców na społecznej roli artysty, stawia pytanie, kim jest artysta w dzisiejszym społeczeństwie. Czasami Tiravanija ogranicza się do zorganizowania wspólnego gotowania z sąsiadami galerii, gdzie ma wystawę. Projekty Tiravaniji realizowane były w najbardziej prestiżowych instytucjach i na najbardziej prestiżowych wystawach – Biennale Sztuki w Wenecji, Biennale Sztuki w Sao Paulo itp. W 2004 otrzymał nagrodę Hugo Bossa przyznawaną przez Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

-----------------------------------

Projekt Parku Rzeźby na Bródnie jest niezwykle interesującym przypadkiem współpracy między urzędnikami, artystą i muzeum. Przedsięwzięcie to nie zostało bowiem zainicjowane przez instytucję sztuki, lecz przez urzędników z dzielnicy Targówka (przede wszystkim wiceburmistrza Krzysztofa Buglę) oraz artystę – mieszkańca i piewcę uroków tej dzielnicy, Pawła Althamera. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaangażowało się w projekt w roli instytucjonalnego „akuszera”, wspierając przedsięwzięcie merytorycznie i logistycznie.

Wszystkie wspomniane wyżej prace zainstalowane są na terenie Parku Bródnowskiego, który stanowi 25 hektarów zieleni pomiędzy ulicami Kondratowicza, Chodecką, Wyszogrodzką oraz Łabiszyńską. Park ten, wraz z trzema akwenami, wzniesieniami terenu i obsadą roślinną, został zaprojektowany przez inżynier Stefanię Traczyńską

Link Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

 

Spaceruję czasem z wnuczką w wózku i na rowerze .

Podrawiam

Kejow

kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura