kejow kejow
1136
BLOG

Zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego Polski-UE a CO2

kejow kejow Technologie Obserwuj notkę 0

Unijne rozwiązania regulacyjne i otoczenie prawne, związane m.in. z emisją CO2 stanowi zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego Polski - mówi Bolesław Jankowski, wiceprezes firmy doradczej EnergSys Badania Systemowe.

WATPLIWOŚĆ PRAWNA

Jeśli obecnie stworzymy ramy prawne wymuszające instalacje CCS to nie jest wykluczone, że za lat 10 czy 20 zostanie powiedziane, że myliliśmy się. Tylko co zrobią firmy energetyczne, które w międzyczasie zbudują CCS? Może się okazać, że w przyszłości nikt nie będzie chciał płacić za pracę tych instalacji i będziemy mieć ogromny problem kosztów osieroconych (tzw. stranded costs) oraz ryzyko upadku firm, które zainwestują w tzw. czyste technologie węglowe. Jest tu pewna analogia do działań rządu amerykańskiego, który stworzył regulacje prawne zobowiązujące banki do udzielania kredytów hipotecznych także obywatelom o gorszej kondycji ekonomicznej. Jak wiadomo doprowadziło to do krachu systemu finansowego. Pytanie w tym kontekście o możliwy przyszły krach systemu energetycznego wywołany polityką klimatyczną wcale nie wydaje się takie bezzasadne.
 

Tu jest rola dla rządu, aby te wątpliwości wyjaśnił, ponieważ czynniki wpływające na racjonalność decyzji nie leżą wyłącznie w gestii firm energetycznych lecz mają także swoje źródło w zewnętrznych regulacjach prawnych i niepewnością związaną z tymi regulacjami. Tyle, że jest to sytuacja patologiczna. Dlatego podkreślam często, że prowadzona obecnie polityka klimatyczna prowadzi do nowego rodzaju "gospodarki politycznej" i w gruncie rzeczy jest polityką antyrynkową.
Link WNP

UBÓSTWO ENERGETYCZNE A CENY NOŚNIKÓW ENERGII

 Najnowszy raport brytyjskiej agencji FPAG (Fuel Poverty Advisory Group) wskazuje, że liczba gospodarstw dotkniętych ubóstwem energetycznym (fuel poverty) wzrosła do 4 milionów w 2008 roku w porównaniu z 1.2 mln w roku 2004.

Różne szacunki dotyczące wzrostu cen energii elektrycznej w Polsce skazują nas na podobny scenariusz. Badania przeprowadzone przez URE we współpracy z IPISS jeszcze pod koniec 2007 roku, wskazują, że ubóstwo energetyczne jest ważnym problemem społecznym, który może obejmować kilka milionów gospodarstw domowych. Zjawisko to może tylko narastać w dobie kryzysu gospodarczego. W Polsce nie ma nadal zorganizowanego systemu pomocy, brak również definicji samego zjawiska ubóstwa energetycznego.

Z przygotowanego przez URE raportu dotyczącego społecznej odpowiedzialności w energetyce wynika, że firmy energetyczne angażują się w pomoc osobom, których nie stać na opłacenie rachunku, a ośrodki pomocy społecznej, mimo braku wyraźnej podstawy prawnej, te rachunki uiszczają (tylko w przypadku ciepła istnieje wyraźna podstawa prawna dla działalności OPS).

Żródlo WNP

CENY ENERGI ELEKTRYCZNEJ a PROGNOZY

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na cenę energii jest niedobór uprawnień do emisji CO2. Szacuje się, że w Polsce wynosi on ok. 10 proc. Z każdym rokiem rośnie również obowiązek pozyskania energii ze źródeł odnawialnych, aż do poziomu 12,9 proc. w 2017 roku, z którym wiąże się zakup praw majątkowych.

Przedstawiciele firm energetycznych prognozują, że w ciągu najbliższych lat, mimo okresowych spadków, ceny energii będą rosły.

Mimo niedawnych podwyżek, Polska jest nadal jednym z najtańszych krajów w Europie. Należy się spodziewać, że w dłuższej perspektywie ceny energii w krajach Unii się wyrównają .

Od nowego roku, w skali kraju prąd prawdopodobnie podrożeje o 10 - 15 proc. Tak w każdym razie wyliczają fachowcy z "Dziennika Finansowego”. Podobno jest to nieuniknione, gdyż ceny prądu trzymane w Polsce od lat w ryzach należą dziś do najniższych w Unii Europejskiej.

W Polsce jest prawie 16 milionów odbiorców energii, licząc zarówno gospodarstwa domowe jak i przedsiębiorców. Oblicza się, że rachunki za prąd czteroosobowej rodziny mogą wzrosnąć średnio nawet o 160 złotych w skali roku.

Należy też pamiętać, że podwyżka cen prądu spowoduje wzrost innych cen, zwłaszcza towarów i usług. Na pewno podrożeje żywność. Większe koszty zakupów spowodują wzrost inflacji. Nieunikniona wydaje się więc decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych, co może mieć wpływ na wzrost ceny kredytów.

Fachowcy od energetyki twierdzą, że przewidywana w styczniu pierwsza podwyżka zapoczątkuje serię podwyżek cen prądu, które były trzymane w ryzach przez URE od lat, ze względów społecznych. Okazuje się też, że mamy dziś jedną z najniższych taryf w Unii.
 

Ceny prądu w Europie (liczone w euro za 100 kWh)

  • Włochy - 15,48,
  • Niemcy - 13,74,
  • Słowacja - 12,16,
  • Polska - 9,23,
  • Czechy - 8,29,
  • Litwa - 6,20

     

PROROCZE RADY MEA

Międzynarodowa Agencja Energii opublikowała dzisiaj raport p.t. “Perspektywy technologii energetycznych. Scenariusze do 2050 roku”. stwierdza, że aby uniknąć armagedonu, czyli dalszego wzrostu emisji CO2 i takiego wzrostu temperatury naszego globu, który będzie prowadził do kataklizmu środowiskowego i gospodarczego (ponad miliard ludzi z powodu braku wody będzie musiało się przenieść, setki milionów zginą w katastrofach klimatycznych) potrzebny jest rozwój technologii które radykalnie ograniczą zużycie ropy naftowej i węgla. Aby to osiągnąć, cena prawa do emisji jednej tony CO2 powinna wynosić pomiędzy 200$ a 500$, w zależności od tego jak szybko pojawią się przełomowe innowacje.

Link http://www.rybinski.eu/?tag=ceny-pradu-pl&lang=all

SZANSA W GEOTERMII

Pierwszym krokiem powinno być zlikwidowanie opłat geologicznych, podatku VAT i opłat dodatkowych za sprzedaż ciepła ziemi.

Następnym krokiem powinno być powiązanie konsekwencji wynikających z handlu emisjami złego powietrza i wprowadzenie podatku proporcjonalnego, zależnie od wpływu na zatrucie atmosfery.

Najbardziej ekologiczne źródło energii, ciepło matki ziemi, jest w Polsce obciążone największymi opłatami - opłaty dodatkowe w 2006 roku stanowiły 25 procent. Jest to niezgodne nawet z tezami (25) aktualnego rządu i pana Szyszko, b.Ministra Środowiska:

"...W wykorzystanie energii odnawialnej, jak wynika z obecnych tendencji i rozwoju sytuacji, warto inwestować już, na poziomie zakładów energetycznych, a także lokalnych.

POSŁUCHAĆ WARTO

WWW.RADIOMARYJA.PL > AUDYCJE > Rozmowy niedokończone Przekręt XXI wieku cz. Idr hab. inż. Zbigniew Wrzesiński - profesor Politechniki Warszawskiej, inż. Witold St. Michałowski - Redaktor Naczelny "Rurociągów" (2008-02-09)Rozmowy niedokończone
słuchaj

zapisz

 

kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie