kejow kejow
998
BLOG

KTO i PO CO GRA O PETROBALTIC – LOTOS?

kejow kejow Gospodarka Obserwuj notkę 0

Prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz mówił w grudniu, że oferta publiczna akcji Petrobaltiku mogłaby się odbyć w drugim półroczu 2010 r. Wcześniej doszłoby do konsolidacji aktywów wydobywczych grupy - norweskich i litewskich, właśnie w Petrobaltiku.
Spółka, która od lat eksploatuje złoża na szelfie Morza Bałtyckiego, wydobywa obecnie około 250 tys. ton ropy rocznie. Po uruchomieniu produkcji ze złoża YME na szelfie norweskim i zrealizowaniu innych projektów wydobywczych, będzie mogła w 2013 r. dostarczyć nawet 1 mln ton surowca.
Związkowcy szacowali, że z konta Petrobaltiku na zakup udziałów w złożu Yme na Morzu Norweskim przeznaczone zostało łącznie ok. 700 mln zł, w wyniku czego spółka nie ma środków na rozwój złóż i zwiększanie wydobycia na Bałtyku.

 
BAŁTYCKA PROROCZA WIZJA z lipca 2009
 
Grupa Lotos zdefiniuje w tym roku program rozwoju w segmencie działalności wydobywczej, w oparciu o spółkę Petrobaltic, wynika z wypowiedzi prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza.
 
"Zapewniam, że jeszcze w tym roku będzie zdefiniowany program rozwojowy dla upstreamu" - powiedział Olechnowicz na spotkaniu z dziennikarzami.

Podkreślił, że rozwój Lotosu nie będzie oparty o małe odwierty i będzie realizowany w rejonie Morza Bałtyckiego i Szelfu Norweskiego.

Zdaniem Cezarego Komora, Petrobaltic potrzebuje nowej platformy do przeprowadzenia wierceń na złożu B23. - Najpierw mówiono nam, że taka platforma zostanie zakupiona, potem zapowiadano gruntowny remont i modernizację istniejącej i nic z tego nie wyszło- mówi.

Zarząd Grupy Lotos zdecydowanie zaprzecza, jakoby zamierzał zaniechać inwestycji na Bałtyku. Prezes Olechnowicz zapewnia, że spółka wciąż planuje zwiększenie wydobycia na Bałtyku do ok. 1 mln ton ropy rocznie (wobec ok. 260 tys. ton w roku 2008), ale to wymaga czasu.

- W odniesieniu do spółki Petrobaltic nakręcony został cały program kampanii negatywnej, zarzucający zarządowi tej spółki i Grupie Lotos niegospodarność, a który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością - przekonuje szef gdańskiego koncernu. Według niego, Petrobaltic będzie skutecznie i konsekwentnie rozwijał wydobycie ropy.
 
 
Zupełnie odmiennego zdania są związkowcy.

- Wzrost wydobycia w 2008 roku spowodowany był jedynie okresowym prowadzeniem próbnej eksploatacji na złożu B8, które do dziś nie doczekało się konkretnych inwestycji w celu jego prawidłowego i racjonalnego zagospodarowania. Każda dalsza próba czerpania ropy z tego złoża na obecnym etapie zagospodarowania będzie eksploatacją rabunkową - zapewnia Cezary Komor.

Jego zdaniem, inwestycje na Bałtyku są odwlekane, a bez nowej platformy zwiększenie wydobycia na Morzu Bałtyckim nie wchodzi w grę. Tym samym jest niemal przesądzone, że wydobycie Petrobaltiku w 2009 roku będzie znacząco niższe niż w roku 2008.
 
Zdaniem związkowców to fałszywa informacja. "Wzrost wydobycia spowodowany był jedynie okresowym prowadzeniem próbnej eksploatacji na złożu B-8, które do dnia dzisiejszego nie doczekało się konkretnych inwestycji w celu jego prawidłowego i racjonalnego zagospodarowania..

Związkowcy alarmują także, że brak decyzji o ostatecznym sposobie zagospodarowania złoża B-8 może spowodować również konieczność wykupu w 2010 roku wierzytelności firmy Stablewood Power Ventures na kwotę 20 mln zł, z tytułu nie dostarczenia minimalnej ilości gazu do Elektrociepłowni Władysławowo.
 
 
Wyniki Petrobaltic S.A.

 
2003
2004
2005
2006
2007
2008
Wydobycie [tys. t]
266,9
253,4
233,5
265,5
190,6
257,8
Przychody ogółem [mln zł]
298,6
264,7
371,7
424,4
377,7
480,8
Rentowność brutto
52,4%
43,7%
56,6%
60%
50,4%
59,6%
 
Wcześnie pisałem o Petrobalic
 
 
Ropa znajduje się tu na głębokości ok. 1 450 m pod dnem Morza Bałtyckiego. Wydobywa się ją dwunastoma otworami eksploatacyjnymi wyposażonymi w zagłowiczenia napowierzchniowe oraz głowice podwodne produkcji firmy Cooper-Cameron. W urządzeniach separacyjnych firmy Geoservices zainstalowanych na platformie "Baltic Beta" następuje oddzielenie gazu od ropy.

134,27 kB

Schemat kopalni

 Następnie ropa jest przesyłana rurociągami podmorskimi poprzez boję cumowniczo-przelewową typu "CALM" na tankowiec "Icarus III", na którym jest magazynowana.

Po napełnieniu tankowca przewozi on ropę do Portu Północnego. Gaz jest transportowany podmorskim rurociągiem do Władysławowa, gdzie spółka "Energobaltic" używa go do napędu turbin lokalnej elektrociepłowni.

Link http://www.lotos.pl/korporacyjny/grupa_kapitalowa/petrobaltic/strona/7131

KONKLUZJA

Wydatki na Norwegię sa znaczne ,  na konferencji 30.11.2009 spytałem Prezesa Olechnowicza  czy planuje rurociągi z platform offshore na Bałtyku - odpowiedż była prosta nie i nie jest to zbyt ekologiczne..

Upstream realizowany po maksymalnych kosztach jest bardzo ryzykowny. Nafta Polska faktycznie zarzadzajaca w sektorze paliw powinna byc dawno zlikwidowana, Waldemar Pawlak o tym mówie a nadbudowka czuje sie zbyt dobrze.

Kejow

kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka