kejow kejow
49
BLOG

Rumunia liderem broni antyrakietowej TARCZY

kejow kejow Polityka Obserwuj notkę 0

Decyzja Rumunii odnośnie tarczy antyrakietowej USA zamieni Mołdawię w strefę przyfrontową

Inicjatywa Rumunii dotycząca rozmieszczenia na jej terytorium elementów tarczy antyrakietowej USA zamieni graniczącą z nią Mołdawię w strefę przyfrontową. O tym, podczas posiedzenia partii komunistów, powiedział jej lider, były prezydent Mołdawii, Władimir Woronin. Zauważył on także, że decyzja rumuńskich władz może negatywnie wpłynąć na rozwiązanie kwestii Naddniestrza. Konstruktywne podejście do regulacji, bazujące na pełnej demilitaryzacji całej Mołdowy oraz na kompromisowej współpracy wszystkich pośredników, czyli Rosji, OBWE, Ukrainy, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, będzie w tych warunkach praktycznie niemożliwe do zrealizowania – powiedział Woronin
 
Głos Rosji.
 
 
Rumuński Prezydent Traian Basescu 4 lutego przyjął ofertę Baraka Obamy na system antyrakietowy. Tarcza w wersji Polski z Cechami obejmowała by tylko cześć terytorium Rumunii.
 
RZECZPOSPOLITA O AMERYKAŃSKIEJ STRATEGII ANTY-RAKIETOWEJ
 
– System powinien być na miejscu w 2015 roku – oświadczył prezydent Rumunii Traian Basescu. Decyzję musi jeszcze zaakceptować parlament, ale jak zapewnił minister obrony Teodor Malescanu, nie powinno z tym być problemu.
– To bardzo ważna decyzja. Wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa całej południowo-wschodniej Europie. Strategicznie pozycja Rumunii radykalnie wzrośnie – mówi “Rz” Julian Chifu z Centrum Zapobiegania Konfliktom i Wczesnego Ostrzegania w Bukareszcie.
Waszyngton ogłosił we wrześniu, że wycofuje się z planów poprzedniej administracji USA, która chciała wybudować w Polsce bazę z wyrzutniami przeciwrakietowymi i umieścić w Czechach radary wczesnego ostrzegania. – Administracja Obamy doszła do wniosku, że nie ma sensu forsować tej koncepcji – tłumaczył na początku tygodnia podsekretarz stanu ds. Europy Philip Gordon. Podczas spotkania z zagranicznymi dziennikarzami zaznaczył, że zgodnie z nową koncepcją elementy systemu antyrakietowego – bazujące na zmodyfikowanych rakietach SM-3 – mają być rozmieszczone “w jednym obiekcie na północy i jednym obiekcie na południu Europy”.
– Rozmawiamy z różnymi państwami o tym, gdzie dokładnie znajdą się te obiekty – dodał Gordon, przypominając, że polskie władze wyraziły zainteresowanie rozmieszczeniem u siebie takich elementów. Polska jest potencjalną lokalizacją dla północnego obiektu. Miałby być gotowy dopiero po 2018 r. Jak wyjaśniał wczoraj Peppino Debiaso, dyrektor biura ds. polityki obrony przeciwrakietowej w Pentagonie, baza w Rumunii mogłaby powstać około 2015 roku
 
 
TWARDOŚĆ USA Z ROSJĄ
 
Pani Clinton powtórzyła także, że Waszyngton jest gotów współpracować z Moskwą w sprawie obrony przeciwrakietowej po tym, jak prezydent USA Barack Obama zrezygnował z planów umieszczenia elementów takiego systemu w Europie Środkowej.

- W kwestii tarczy antyrakietowej jesteśmy bardzo otwarci na współpracę z Rosjanami. Daliśmy im to jasno do zrozumienia. Uważamy, że wspólna obrona przeciwrakietowa miałaby sens - oznajmiła Clinton.


 
PODSUMOWANIE
 
Polska jest zbyt absorbującym sąsiadem dla Rosji i sprawa Patryjotów w Moragu trochę wprawia Rosję z niezręczne zakłopotanie.
 
Poprzedni post o temacie antyrakietowym
 
 
Kejow
kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka