kejow kejow
397
BLOG

Gaz łupkowy skarbem narodowym nie odkrytym

kejow kejow Gospodarka Obserwuj notkę 2

Amerykanie uzyskali większość koncesji poszukiwawczych w Polsce gazu łupkowego tzw. shale gas. W ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przyznano 30 takich licencji przez  MŚ.

·        Chevron,
·        Exxon Mobil,
·        ConocoPhillips ,
·        Marathon Oil Corp.,
·        Aurelian,
·        San Carlo,
·        BNK,
·        LNG Energy,
·        3 Legs.
·        Lane Energy
·        Gas Plus International Sp. z o.o.
·        RWE Dea AG S.A.
·        Celtique Energie Poland Sp. z o.o.
·        Gas Plus International Sp. z o.o.
·        Petrobaltic S.A.
·        Mazovia Energy Resources Sp. z o.o.
·        CalEnergy Resources Poland Sp. z o.o.
 
Prawo do wydobywania zasobów o strategicznym znaczeniu aż w 99% jest w posiadaniu polskich spółek,   więc trudno twierdzić, że zostały one przejęte przez firmy zagraniczne. Do końca stycznia 2010 r. obowiązywały 202 koncesje poszukiwawczo - rozpoznawczych udzielone przez Ministra Środowiska. Połowa z nich została udzielona na rzecz firm polskich, a druga połowa dla firm polskich z kapitałem zagranicznym.
 
INTERPELACJA POSELSKA
Odpowiedź ministra gospodarki na interpelację nr 5880 w sprawie odnowienia krajowej bazy zasobowej gazu ziemnego i zwiększenia jego wydobycia  W odpowiedzi na pismo z dnia 22 października 2008 r. (znak: SPS-023-5880/08), przy którym przesłana została interpelacja pani poseł Renaty Butryn i pana posła Piotra Tomańskiego, przedstawiam poniższe informacje w sprawach poruszonych w interpelacji
ODPOWIEDŹ
Do zakresu działań ministra środowiska jako organu administracji geologicznej należy m.in. prowadzenie prac geologicznych o znaczeniu podstawowym dla gospodarki narodowej, zwłaszcza dla odnowienia bazy surowcowej Polski. W związku z powyższym na zamówienie ministra środowiska wykonywane są prace (finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków tzw. subfunduszu geologicznego) mające m.in. na celu określenie możliwości i perspektyw występowania złóż kopalin, w tym złóż węglowodorów, oraz rozpoznania struktur pod kątem ich przyszłego wykorzystania na podziemne magazyny gazu. Efektem końcowym są ogólnodostępne opracowania o charakterze geologicznym. Poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie złóż kopalin (m.in. gazu ziemnego) oraz bezzbiornikowe podziemne magazynowanie substancji jest komercyjną działalnością gospodarczą. W związku z powyższym powinna ona być prowadzona i finansowana przez przedsiębiorców uzyskujących koncesję.
   Zgodnie z informacjami Ministerstwa Środowiska ilość udzielonych koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie całego kraju wynosi 129, z czego Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA posiada 68 koncesji (stanowi to ok. 53% wszystkich udzielonych koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego)
.
 
CO BUDZI EMOCJE I KONTROWERSJE
   Należy także stwierdzić, że nie ma miejsca sytuacja polegająca na "manipulacji prawem geologicznym i górniczym na rzecz podmiotów zagranicznych" a także, że wydawane koncesje skutkują utratą strategicznych zasobów energetycznych. Z uwagi na fakt, iż działalność gospodarcza w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania kopalin jest reglamentowana, to na jej wykonywanie niezbędna jest koncesja. Z wnioskiem o udzielenie koncesji, sporządzonym zgodnie z przepisami ustaw:
   o swobodzie działalności gospodarczej, prawo geologiczne i górnicze, ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, może się zwrócić każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą (zarówno podmiot z kapitałem polskim jak i zagranicznym). Udzielenie koncesji na wydobywanie kopalin uzgadniane jest z Ministrem Gospodarki, Prezesem Wyzszego Urzędu Górniczego oraz właściwym miejscowo wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta. Bez uzgodnień tych organów, koncesja na wydobywanie nie może zostać udzielona. Tak więc decyzja o udzieleniu koncesji przez właściwy organ (Minister Środowiska, marszałkowie, starostowie) nie jest samodzielną decyzją organu koncesyjnego ani pojedynczego urzędnika państwowego.
 
PODSUMOWANIE
W czołowych tytułach pojawiło się trochę spekulacji o zagrożeniu polskiego interesu narodowego i ekspansji kapitału zagranicznego. Rola państwa w poszukiwania złóż surowcowych jest mała pomimo sporego dorobku z okresu PRL w rozpoznaniu geologicznym.
 
Kejow
kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka