kejow kejow
2081
BLOG

Chwała rewolucjonistce Klarze Zetkin na Dzień Kobiet 8 marca

kejow kejow Kultura Obserwuj notkę 0

W 1910 roku na drugiej międzynarodowej konferencji kobiet socjalistycznych w Kopenhadze Pani Klara Zetkin wystąpiła z inicjatywą obchodzenia corocznie międzynarodowego dnia kobiet. Gdy Klara Zetkin sięgała po tę tradycję, żydowskie świeto  Purim obchodzono 8 marca. Aby ateistycznej ideologii komunizmu nie łączyć z judaistycznym świętem, Dzień Kobiet zaczął być obchodzony zawsze konkretnego dnia, czyli 8 marca.

 
„Ciotka rewolucji” Klara Zetkin, Żydówka z Niemiec świętuję dzień mordu
 
Babilońska Estera stała się wzorem do naśladowania dla rewolucjonistek. Miały one przecież zniszczyć i wymordować swoich wrogów. Co też udało się w dużym stopniu podczas rewolucji i rządów bolszewików w Rosji i wielu innych krajach.
 
Święto Estery

Klara Zetkin sięgnęła po Esterę, żonę Kserkesa (Aswerusa), króla Babilonu. Jej czasy przypadły na koniec niewoli babilońskiej Żydów. Było to około 480 lat przed narodzinami Chrystusa. W tym czasie Żydzi, którzy chcieli, mogli z Babilonu wrócić do Jerozolimy, nie
wszyscy jednak mieli na to ochotę. „Tysiące żydowskich rodzin zostało, by żyć w miastach perskiego imperium, i to bynajmniej nie na warunkach niewolniczych. Ta sytuacja z czasem zaczęła wprowadzać w zdumienie samych Persów. Rozglądając się wokół, przestali
rozumieć: kto kogo zawojował? Czy Persowie zdobyli Jerozolimę (nie było ich tam wielu), czy Żydzi opanowali Babilon (było ich tak wielu)?”, pisze rosyjski teolog.

Król Kserkses postanowił rozwiązać ten problem i wyrżnąć wszystkich Żydów. Jednak jego żonie Esterze, o której nie wiedział, że pochodzi z narodu żydowskiego, udało się doprowadzić do zmiany jego planów. Wymogła na nim decyzję odwrotną. Nie domagała się litości, lecz śmierci dla wszystkich żydowskich wrogów. Tak te historyczne wydarzenia opisuje starotestamentowa Księga Estery: „król pozwala Żydom, mieszkającym w poszczególnych miastach, zgromadzić się i stanąć w obronie swego życia, aby mogli wytracić i wymordować, i wygubić wszystkich zbrojnych swoich wrogów wśród ludów i państw wraz z ich niemowlętami i kobietami, a także aby zabrali ich majętność”
(Est 8, 11). Zamordowano wówczas 75 tysięcy Persów, wszystkich, których uznano za potencjalnych przeciwników, tak ogromna rzeź doprowadziła do upadku imperium perskiego.
 
Pierwsze świętowanie 
 
Pierwszy raz święto kobiet obchodzono 28 lutego 1909 roku w USA. Datę wyznaczyła Socjalistyczna Partia Ameryki dla upamiętnienia wspomnianego strajku z Nowego Jorku. Stamtąd zwyczaj przyszedł do Austrii, Danii, Niemiec i Szwajcarii, gdzie pierwszy raz odbyło się 19 marca 1911 roku. Kobiety organizując wiece i zebrania zgromadziły wspólnie ponad milion osób, w tym mężczyzn. Domagano się prawa kobiet do głosowania, obejmowania stanowisk publicznych, praw do pracy, szkoleń zawodowych i zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. W latach 1913-1914 w swoje święto kobiety protestowały przeciwko I Wojnie Światowej. W Rosji pod koniec lutego, kiedy według kalendarza gregoriańskiego przypada 8 marca, Międzynarodowy Dzień Kobiet był celebrowany demonstracjami przeciwko wojnie i wyrażeniem solidarności z ruchem na rzecz praw kobiet. W 1917 roku, gdy świat był w obliczu wojny, rosyjskie kobiety zorganizowały strajki i protesty pod hasłami „chleb i pokój". Cztery dni później abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał im prawa wyborcze. 
 
 
Поздравляем всех женщин с 8 Марта!
Поздравляем с прекрасным праздником весны!
Желаем хорошего настроения, благополкучия и успехов во всех начинаниях!
Пусть всегда рядом будут близкие люди!
 
С наилучшими пожеланиями,
 
Anty feministyczny Kejow,
kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura