kejow kejow
948
BLOG

Sukces eksperymetu zderzenia hadronów 7TeV w CERN

kejow kejow Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 29

Udany efekt zderzenia hadronów 7 TeV w CERN

 
W wielkim zderzaczu hadronów dokonano pierwszych zderzeń protonów przy rekordowej szybkości energii w 7 teraelektronowolt. Pracownicy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych [CERN] powitali to osiągnięcie oklaskami. Powiodła się dopiero trzecia próba. Dwie poprzednie, dokonane dzis rano, zakończyły się niepowodzeniem z powodu problemów z magnesami i systemami kriogenicznymi, które „zgubiły” snopy protonów.
 
 
 
Steve Mayers dyrektor ds. akceleratorów i technologii przekazał właśnie oficjalny komunikat: "Trzecia próba przeprowadzenia kolizji cząsteczek zakończyła się sukcesem, wymagało to dokładności, precyzji i ogromnej cierpliwości, ale dzięki temu udało się dokonać milowego kroku w historii fizyki i astrofizyki. " Na podstawie danych zbieranych przez różnorodne czujniki, przez najbliższe kilka dni pracy akceleratora, naukowcy będą mogli dokonać szczegółowej analizy kolizji i obserwowanej materii.

O tym jakie znaczenie dla współczesnej nauki ma to zdarzenie Steve Myers tłumaczył na wczorajszej konferencji prasowej. Wiązki protonów rozpędzone do energii 3,5 TeV (Teraelektronowoltów) krążą już rutynowo w obie strony w akceleratorze LHC (Large Hadron Collider - ang. Wielki Zderzacz Hadronów). Dotychczas nie było jednak prób wystrzelenia wiązek jednocześnie w obu kierunkach, żeby mogły się zderzyć. Potrzebna była żmudna kalibracja akceleratora, bo wiązki są cieńsze od ludzkiego włosa i bardzo trudno kierować nimi tak precyzyjnie w akceleratorze o obwodzie 27 km, żeby trafiły na siebie i aby doszło do zderzeń protonów znajdujących się w wiązkach.

"To trochę tak, jakbyśmy wystrzelili dwie igły z przeciwległych brzegów Atlantyku i kierowali je tak, żeby zderzyły się w połowie drogi" - tłumaczy Myers.
 
 
 
A oto jak od samego rana przebiegały próby kolizji cząsteczek:!

10:00 -W chwili obecnej trwają przygotowania i ostateczna optymalizacja urządzeń kontrolnych. Są one wielkie, ale niezwykle czułe. Reagują na drgania Ziemi, nawet przejeżdżający pociąg TGV, wywołuje pewne zaburzenia. Pierwsza próba zderzenia przewidziana jest około godziny 11:00!
 
10:50 - akcelerator jest już gotowy, uruchamiane zostają pierwsze wolne wiązki próbne. Pierwsza kolizja nastąpi za około 30 minut.

11:00 - ze względu na to, że dwukrotnie utracono wiązkę, zanim osiągnęła końcową energię, pierwsza próba zderzenia nastąpi po wyeliminowaniu wszelkich zakłóceń, za około 1- 1,5 godziny.

12:00 - Udało się wyeliminować wszelkie zakłócenia. Protony zostają ponownie wzbudzane, gdy utrzymają właściwą intensywność i prędkość zostanie przeprowadzona kolizja. Szacunkowo zacznie się to o 12:45.

12:40 - Uzyskano prędkość 3,5Tev dla wiązek. Następuje ostateczne przygotowanie do zderzenia. Trzymamy kciuki!

13:05 - Gooool! Nastąpiły kolizje! To początek nowej ery w fizyce!

13:45 - Detektor "Atlas" ujawnił pierwsze zdjęcia. Na podstawie gromadzonych podczas pracy akceleratora obrazów i danych naukowcy będą prowadzili szczegółową analizę kolizji cząsteczek. 

 
 
 

Popularyzacja wiedzy o nauce a zwłaszcza fizyce to przyjemność, sukces CERN jest bezsporny.

 

Kejow

kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie