kejow kejow
285
BLOG

Zmiana trasy Nord Stream konieczny interes Świnoujścia

kejow kejow Polityka Obserwuj notkę 6

Wkopanie rurociągu Nord Stream może być też istotne dla planowanej budowy rurociągu Baltic Pipe, który jest jednym ze sposobów zapewnienia Polsce niezależnych od rosyjskich dostaw gazu. Oba rurociągi będą się przecinać w niedalekiej odległości od głównych tras rejsowych do Świnoujścia. Czy w takim razie konieczność dokonania kosztownej krzyżówki dodatkowo nie skomplikuje planów pogłębienia toru podejściowego do portu w Świnoujściu?
"Od strony technicznej krzyżowanie się gazociągów na morzu jest możliwe i bezpieczne dla eksploatacji gazociągów (przykład Morza Północnego)" - odpowiada biuro prasowe Gaz-Systemu, który odpowiada za budowę Baltic Pipe. Czy jednak już teraz nie należy zadbać, by budowa przyszłej krzyżówki tego rurociągu z Nord Stream była bezpieczna także dla rozwoju portu w Świnoujściu? "Z naszego punktu widzenia i założeń technicznych korzystniejsze jest wkopanie gazociągu Nord Stream. Taki wariant jest też korzystniejszy ze względów środowiskowych. Gdyby tak się nie stało, konieczne byłoby użycie innej technologii do krzyżowania się gazociągów" - twierdzi Gaz-System.

Przed szkodą czy po szkodzie
Budowa zarówno terminalu LNG, jak i planowanego wciąż rurociągu Baltic Pipe mają wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski. Dobrze więc, że podmioty zaangażowane w te inwestycje wcześniej starają się o ich zabezpieczenie. W historii gospodarczej Polski ostatnich 20 lat zbyt wiele było sytuacji, w których byliśmy mądrzy, ale po szkodzie. Nie można sobie pozwolić na powtórzenie błędów w odniesieniu do omawianych inwestycji, tym bardziej że sam rurociąg Nord Stream jest zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa.

 

http://www.radiomaryja.pl/artykuly.php?id=101644

Przedstawiciel BSH powiedział, że urząd ten nie uzależnił wydania zgody na położenie rury na Bałtyku od jej wkopania, nie zalecił też szukania innej trasy dla rurociągu. Przyznał on, że problem ewentualnego utrudnienia w wyniku położonych na dnie morza rur gazowych dla portów Szczecin i Świnoujście został zgłoszony przez polską stronę i był przez Niemców omawiany. Ostatecznie jednak koncern Nord Stream otrzymał zgodę na instalację rur po prostu na dnie Bałtyku również tam, gdzie gazociąg będzie się krzyżował z drogą morską do portów w Szczecinie i Świnoujściu.
Przedstawiciel BSH przyznał także, iż na razie nie ma problemu, jednak w przyszłości przy ewentualnej rozbudowie portów, rury mogą stworzyć potencjalne zagrożenie.
 

http://gazownictwo.wnp.pl/nord-stream-nikt-nie-bedzie-wkopywac-rury,98266_1_0_0.html

 

Wkopanie  gazociagu jest koniecznością dla prawidlowej i bezpieczenj drogi - szlaku do terminalu LNG w  Świnoujściu. Z matematycznego wyliczenia widać że tankowce Q-Flex przespłyną do Świnoujśkiego Terminala LNG ale czy bezpieczenie.

Kejow

kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka