kejow kejow
559
BLOG

Bezpieczeństwo energetyczne Polski a wyprzedaż LOTOSU dla Rosjan

kejow kejow Polityka Obserwuj notkę 3

Rosyjskie dzienniki "Wiedomosti" i "Kommiersant", Gazprom Nieft, piąty co do wielkości koncern naftowy w Rosji, potwierdził zainteresowanie kupnem Grupy Lotos, którą rząd Polski zamierza sprywatyzować w 2011 roku.

Według tych gazet, Grupą Lotos interesują się także inne koncerny naftowe z Rosji, w tym Rosnieft i TNK-BP. 30 października resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 53 proc. akcji Grupy Lotos.

Zdaniem Robertsa inwestor dla Lotosu powinien być oceniany z punktu widzenia efektywności tej firmy. "Czy Gazprom Nieft albo inny inwestor przyczyni się do wzrostu firmy? To jest właściwe pytanie" - powiedział Roberts. Przyznał, że dostęp do złóż ropy może być zaletą rosyjskich inwestorów.

WNP/PAP

Jak to było z historią prywatyzacji LOTOSU

NAFTA POLSKA- Link

Prywatyzacja i doradcy w wypowiedzi Min. Grada przed Sejmem

  JP Morgan Securities Ltd. wybrany przez Zarząd Nafty Polskiej SA uchwałą nr 3/14/2000 w dniu 1 marca 2000 r. na doradcę w procesie prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej SA sprawował funkcję doradcy zarządu w okresie od marca do lipca 2000 r. W tym czasie JP Morgan Securities Ltd. zobligowany został, na podstawie stosownej umowy, do sporządzenia na potrzeby Nafty Polskiej SA raportu dotyczącego strategii prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej SA, składającego się z czterech części .

Wydział III Zamiejscowy w Katowicach Biura do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej prowadzi, pod sygnaturą PR IV - III Ds 1/09, śledztwo w sprawie przyjęcia korzyści majątkowych przez wysokich urzędników państwowych w związku z czynnościami podejmowanymi w procesie prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej SA, tj. o przestępstwa z art. 228 § 3 K.k. i art. 229 § 4 K.k.

 W celu weryfikacji sygnałów i przesłanek mogących świadczyć o manipulacji związanej z nabywaniem lub zbywaniem akcji Grupy Lotos SA, w dniu 25 listopada 2008 r. Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła z urzędu postępowanie administracyjne wobec UniCredit CAIB Hungary Ltd. z siedzibą na Węgrzech w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej w sprawie naruszenia przez ten podmiot art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538, ze zm.) w związku ze sporządzeniem i opublikowaniem rekomendacji dotyczącej Grupy Lotos SA oraz jej akcji. W toku postępowania Komisja Nadzoru Finansowego podjęła następujące działania mające na celu wyjaśnienie sprawy:

Zdaniem Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego transakcje na rachunku JP Morgan Securities mogły wprowadzić w błąd inwestorów, w szczególności tych, którzy widząc wzrosty spółek z indeksu WIG 20 i w efekcie znaczny wzrost tego indeksu, dokonali na zamknięciu sesji transakcji kupna kontraktów terminowych na WIG 20. W opinii komisji postępowanie osoby działającej w imieniu JP Morgan Securities może być uznane za manipulację instrumentem finansowym, tj. akcjami spółek wchodzących w skład indeksu WIG 20 na zamknięciu notowań sesji na GPW w dniu 12 listopada 2008 r. Dlatego też Komisja Nadzoru Finansowego przekazała do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, o którym mowa w art. 183 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, czyli przestępstwa manipulacji instrumentem finansowym.

   Także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w dniu 5 grudnia 2008 r. wszczęła postępowanie w tej sprawie. Śledztwo dotyczące manipulacji instrumentem finansowym, tj. akcjami spółek wchodzących w skład indeksu WIG 20, na zamknięcie notowań sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych SA w dniu 12 listopada 2008 r. nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

  Ustalono, że nabyciem akcji Rafinerii Gdańskiej było zainteresowane konsorcjum Rotch Energy-Łukoil. Ostatecznie jednak do nabycia akcji rafinerii przez to konsorcjum nie doszło. W dniu 14 lipca 2003 r. podjęta została bowiem przez Zarząd Nafty Polskiej SA uchwała o odrzuceniu oferty złożonej przez konsorcjum Rotch Energy-Łukoiloraz zamknięciu procesu prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej SA bez rozstrzygnięcia. W tym czasie zaczęły pojawiać się informacje o przyjęciu korzyści majątkowych przez polskich urzędników od koncernu Łukoil w trakcie trwania procesu prywatyzacyjnego.

Odpowiedż na interpelację

Podsumowanie

Kilka podejść do wyceny i prywatyzacji i inkorporacji LOTOSU przez Orlen zakończyły się fiskiem. Firma LOTOS ma włase wydobycie ropy naftowej poprzez Petrobaltik i została doinwestowana. Prywatyzacja jest nadal mało przekonująca w aspektach ;

  • zagrożenie interesu ekonomicznego Państwa
  • zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego Państwa
  • wadliwy kierunek dywersyfikacji
  • utrata kontroli nad kluczową firmą

Jaka będzie polityka rosyjskich inwestorów i zabezpieczenie interesu dla Polaków w aspekcie tranferu kapitałowego , cen dostaw ropy i kierunków zbytu.

 

Kejow

kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka