Biopaliwa w Polsce GNU
Biopaliwa w Polsce GNU
kejow kejow
1061
BLOG

Biopaliwa szansa mniejszej emisji CO2-gąszczu przepisów

kejow kejow Gospodarka Obserwuj notkę 11

 

Biopaliwa w liczbach
Zestawienie za I kwartał 2011 r. *)
Wyszczególnienie
Jedn. miary
Ogółem
Na bazie benzyn silnikowych
Na bazie oleju napędowego
Ester (samoistne paliwo)
Ilość biopaliw ciekłych wytworzonych przez ogół producentów:
[ton]
39 162
0
2 487
36 675
Ilość biopaliw ciekłych sprzedanych przez producentów na terytorium kraju:
[ton]
97 038
0
2 827
94 211
Ilość biopaliw ciekłych przeznaczonych do zastosowania w wybranych flotach **) oraz zużytych przez producentów na potrzeby własne:
[ton]
974
0
0
974
*) Na podstawie informacji uzyskanych od 61 przedsiębiorców wytwarzających, magazynujących, importujących lub nabywających wewnątrzwspólnotowo paliwa ciekłe lub biopaliwa ciekłe i wprowadzających je do obrotu, którzy przekazali sprawozdania kwartalne, o których mowa w art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

**) Wybrane floty, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
 
 
Informacja dotycząca realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW)
Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. Nr 169, poz. 1199, z późn. zm.) stanowi, że przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania, importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych, którzy je sprzedają lub zbywają w innej formie na terytorium RP, albo zużywają na potrzeby własne, począwszy od 1 stycznia 2008 r. są obowiązani zapewnić w danym roku, co najmniej minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych sprzedawanych, zbywanych w innej formie lub zużywanych na potrzeby własne (art. 2 ust. 1 pkt 25 i art. 23 ust. 1 ww. ustawy).
Minimalny udział, o którym mowa powyżej, liczony jest według wartości opałowej poszczególnych biokomponentów i jest równy Narodowemu Celowi Wskaźnikowemu, określonemu przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia (art. 23 ust. 2 ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych).
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2007 r.
w sprawie Narodowych Celów Wskaźnikowych na lata 2008-2013 (Dz. U. Nr 110, poz. 757), Narodowe Cele Wskaźnikowe wynoszą:
1)        3,45 % na 2008 r.;
2)        4,60 % na 2009 r.;
3)        5,75 % na 2010 r.;
4)        6,20 % na 2011 r.;
5)        6,65 % na 2012 r.;
6)        7,10 % na 2013 r.
Jednocześnie ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych stanowi,
że karze pieniężnej podlega ten kto będąc podmiotem realizującym Narodowy Cel Wskaźnikowy, nie zapewnił w danym roku minimalnego udziału biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych sprzedanych lub zbytych w innej formie przez ten podmiot lub zużytych przez niego na potrzeby własne. Wysokość kary pieniężnej oblicza się według wzoru:
K = 5 x W x (M - R)/100 %
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
K - wysokość kary, wyrażoną w złotych,
W - ogólną wartość paliw ciekłych i biopaliw ciekłych sprzedanych lub zbytych w innej formie przez podmiot podlegający karze, a także zużytych przez niego na potrzeby własne, liczoną za rok, w którym podmiot ten nie zrealizował obowiązku wynikającego z art. 23 ust. 1 ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, wyrażoną w złotych,
M - wysokość Narodowego Celu Wskaźnikowego, do którego realizacji był zobowiązany podmiot podlegający karze, wyrażoną w procentach,
R - wysokość zrealizowanego udziału biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych sprzedanych lub zbytych w innej formie przez podmiot podlegający karze, a także zużytych przez niego na potrzeby własne w roku, w którym podmiot ten nie zrealizował obowiązku wynikającego z art. 23 ust. 1 ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, wyrażoną w procentach (art. 33 ust. 5 ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych).
Źródło informacji Urząd Regulacji Energetyki
 
Jak wyglądają przekrojowo dotacje do biopaliw 
Do jednego litra etanolu
USA –    0,29 do 0,36 USD
UE -  $1,00 USD
Do jednego litra  biodiesla
Kanada – 0,20USD
Szwajcaria – $ 1,00 USD
 
Wątpliwości dotyczących opłaty paliwowej od czystego biopaliwa B100  od 1 maja 2011 roku do końca 2013 roku wynosić ona będzie 122,82/m3. Koncerny paliwowe, zrzeszone w POPiHN, postulują obniżenie poziomu NCW, którego realizacja jest dla nich bardzo kosztowna. Projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, przyjęty przez Radę Ministrów 12 kwietnia br. Nowelizacja umożliwi dodawanie do 7 proc. biokomponentów do oleju napędowego, ale nie wprowadza zmian pozwalających na 10 proc. domieszkę bioetanolu w benzynie.
 
Spalane biopaliwo w krótkim okresie czasu zachowuje bilans CO2 na niezmiennym poziomie w obiegu, który trwa od 2 do 3 lat.
Biopaliwa są rozważane, jako „CO2 neutralne”, gdyż nie zwiększają poziomu dwutlenku węgla w atmosferze. Typ biopaliwa wykorzystywanego zależy od kilku czynników, przede wszystkim od tego czy będzie ono wykorzystywane lokalnie czy jako produkt będzie rozprowadzane do klienta za pomocą np. stacji benzynowych.
Rozróżnia się wśród biopaliw:
- biodisel
- biogaz
- biomasę
Biopaliwa nie są w stanie definitywnie zastąpić produktów kopalnych. Polska ma olbrzymi możliwy potencjał wykorzystania biomasy i innych biopaliw
 
Podsumowanie
Bez dopłat i spójnej polityki w podatku akcyzowym dla biopaliw , Polska ma szanse na poprawienie bilasu CO2.
Alternatywa innych produktów energetycznych w energii odnawialnej w skali kraju ( jw. ) na mapie nie gwarantuje Polsce poprawy sytuacji w bilansie CO2.
 
Kejow
kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka