kejow kejow
889
BLOG

Rafineria Trzebinia -CBA, Ministerstwo Finansów – oleje

kejow kejow Gospodarka Obserwuj notkę 2

Historie z Rafinerią Trzebinia

Załuska w 2001 roku został porwany,
a za przestępstwem miały stać osoby związane z WSI. W sprawie oskarżono trzy osoby, w tym warszawskiego adwokata Janusza Sz., który wyszedł z aresztu za kaucją w 2006 roku. Jak podawały media,tłem uprowadzenia Załuski miała być próba przejęcia kontroli nad Rafinerią Trzebinia przez oficerów WSI; porywacze bezskutecznie chcieli wymusić na nim sfałszowanie dokumentu, który umożliwiłby spółce Sur5Net (założonej pod "przykrywką" przez WSI) otrzymanie 100 mln dolarów kredytu. Pieniądze te miały, według podawanych informacji, posłużyć do zakupu większościowego pakietu udziałów w Rafinerii Trzebinia przez oficerów służb. Załuskę zwolniono, bo miał obiecać dolarowy okup.
 
 
Ostatni etap kontroli UKS zakończony
Wyniki potwierdziły prawidłowość rozliczeń Rafinerii. Urząd Kontroli Skarbowej w Krakowie przekazał Rafinerii Trzebinia S.A. wyniki kontroli skarbowych dotyczących rozliczeń Spółki z tytułu podatku akcyzowego za rok 2003 i okres I - IV 2004 roku. Trwające od 2005 roku kontrole wykazały, że przedmiotowe rozliczenia są prawidłowe.
Trwające ponad trzy lata postępowania kontrolne w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług dotyczyło oleju FL, oleju N-15, Flonaftu, Metalchronu oraz preparatu Antykor. Wyniki wszystkich postępowań kontrolnych prowadzonych w ciągu ostatnich trzech lat, dotyczących badania rozliczeń za okres roku 2002, 2003 i pierwszych czterech miesięcy roku 2004 potwierdziły prawidłowość rozliczeń RT. Kontrola na podstawie  zgromadzonego materiału dowodowego wykazała, że dokonane przez Spółkę rozliczenia były prawidłowe. Przez cały czas trwania kontroli Rafineria Trzebinia S.A. podtrzymywała swoje stanowisko w zakresie prawidłowości dokonanych przez Spółkę rozliczeń podatkowych w zakresie akcyzy, które były zgodne z prawem oraz obowiązującymi klasyfikacjami statystycznymi. Również liczne wnioski dowodowe zgłaszane przez Zarząd Spółki potwierdzały stanowisko Rafinerii Trzebinia S.A. w prowadzonym postępowaniu kontrolnym. Decyzja UKS eliminuje ryzyko upadłości Spółki, wywołane potencjalną koniecznością uregulowania  zaległości podatkowych.
 
Grzegorz Ślak – b.Prezes Rafinerii Trzebinia
Grzegorz Ślak uważa, że prokuratorzy są wściekli na skarbówkę, przez którą nie mogą napisać aktu oskarżenia i dlatego starają się oskarżać urzędników skarbówki o nierzetelność.
- Trzebinia powinna zapłacić akcyzę, bo wiedziała, że tenże olej - niezależnie od tego, jaki ma skład - idzie do celów napędowych, a w takich przypadkach podatek musi być zapłacony. To jasno wynika z przepisów o akcyzie - przekonuje z kolei prokurator Marek Wełna.
Sprokurowano fałszywe zeznania obciążające Oleksego i Janika, aby mnie wsadzić do aresztu - to zarzuty, które kieruje biznesmen Grzegorz Ślak, oskarżony o uszczuplenia podatkowe na prawie 800 mln zł, gdy był prezesem Rafinerii Trzebinia. Urząd Kontroli Skarbowej po ponad dwuletniej kontroli, ostatecznie stwierdził, że żadnych uszczupleń nie było. Ślak spędził w areszcie prawie miesiąc, a dziś oskarża śledczych o łamanie prawa Według Grzegorza Ślaka, prokuratorzy zastosowali wobec niego areszt wydobywczy, by obciążył poszukiwany przez PiS układ. Sądowi miano przedstawić sfałszowane zeznania jednego z bossów paliwowych, który miał zeznać, że Śłak oszukiwał na podatkach by w ten sposób opłacać byłego marszałka sejmu i premiera a także szefa MSWIA.  Przed zatrzymaniem Ślak cieszył się sporym szacunkiem w Trzebini, bo jako pierwszy w Polsce wybudował dla skarbu państwa instalację do produkcji Bio-Diesla. Dziś zauważa, że ta sama, krakowska prokuratura, postawiła zarzuty Romanowi Klusce i zapowiada, że sprawę przekaże do sejmowej komisji sprawiedliwości. Prokuratura nie komentuje wprost zarzutów Grzegorza Ślaka. Co więcej, śledczy nie poddają się. Już wystąpili do Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej z wnioskiem o skontrolowanie krakowskiego Urzędu Kontroli Skarbowej. Według nich decyzja krakowskiego UKS w tej sprawie jest błędna, inne są bowiem ich ustalenia ze śledztwa. Ten upór prokuratorów dziwi, bo przecież postawione na początku zarzuty uszczuplenia należności podatkowej o gigantyczną kwotę prawie 800 milionów, po decyzji UKS-u po prostu nie istnieją.
 
Główny inspektor kontroli skarbowej Andrzej Parafianowicz- protestuje
 
Według naszych informacji prokuratura i CBA zażądały od ministerstwa informacji o tym, czy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy pojawiali się tu szef krakowskiej skarbówki, przedstawiciele Rafinerii Trzebinia, przedstawiciele PKN Orlen, a jeśli się pojawiali, to kogo odwiedzali i w jakim celu.

Przeciwko tym działaniom zaprotestował w środę wiceminister finansów i główny inspektor kontroli skarbowej Andrzej Parafianowicz. Wysłał w tej sprawie pismo do zastępcy prokuratora generalnego Jerzego Szymańskiego. Parafianowicz podkreślił, że zabezpieczenie materiałów dotyczących Trzebini uniemożliwia prowadzenie kontroli wobec kontrahentów tej rafinerii, a ponadto prokuratura - zdaniem Parafianowicza - zabrała materiały niezwiązane z tą kontrolą.
 
 
PODSUMOWANIE
 
Rafineria Trzebinia kojarzy się ze sprzedażą "na lewo" komponentów, z których później produkowano paliwo i rozlewano na stacjach. Robili tak pracownicy rafinerii przed kadencją Grzegorza Ślaka. Grzegorzowi Ślakowi postawiono zarzut sprzedaży olejów technicznych bez akcyzy a  prokurator, nie ma nic np. o podejrzeniach czerpania korzyści majątkowych, więc wkrótce po 30 dniach Prezesa SKOTANU wypuszczono. Przypadek prezesa Rafinerii Trzebinia jest bardziej drastyczny i oburzający niż słynna sprawa Kluski. Podejrzany przedsiębiorca w oczach innych staje się przestępcą, cierpi wizerunek i dobre imię takiej osoby, jej zdolność do prowadzenia biznesu. Późniejsze uniewinnienie nie zrekompensuje tych szkód. To na pewno nie jest w porządku.
kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka